Doprava nad 5000,- Zdarma

KŮŽE A JEJÍ DRUHY

 

Kůže, pravá kůže, ekokůže, koženka, štípaná kůže, lepená kůže: „Kdo se v tom má vyznat?“ řekne si zákazník. A má docela pravdu. Současné technologie přinesly tolik variant zpracování kůže samotné i materiálů kůži podobných, že i pro profesionála z oboru může být obtížné při zběžném pohledu rozeznat, který materiál má před sebou. A my se o to teď ani pokoušet nebudeme. Zaměříme se na suroviny, ze kterých jednotlivé produkty vznikly a na vlastnosti které jsou důležité z pohledu zákazníka – uživatele nábytku. 

 

Kůže, často inzerovaná jako pravá kůže. Kůže je laický název pro useň. Tedy kůži zvířat, převážně savců, zbavenou činěním vlasu. Usně se dále zpracováním a povrchovou úpravou přetvoří do nepřeberného množství typů produktů používaných, mimo jiné i při výrobě čalouněného nábytku. My, většinou laici, klidně zůstaneme i dál u výrazu kůže. Často se používá označení „pravá kůže“. Má se tím zdůraznit, že výrobek pochází skutečně z kůže zvířat a nejde o napodobeninu. Nábytek v kůži působí reprezentativně, vydrží dlouhá léta, dobře se udržuje a rozhodně není levný.

 

Štípaná kůže - štípenka. Přírodní kůže je nestejnoměrně silná a proto se při výrobě kůže srovnává na stejnou tloušťku – štípe se. Štípání také zlepšuje výtěžnost. Z jednoho kusu se dají udělat dvě a někdy i více vrstev dané tloušťky. Vzniká štípaná kůže – takzvaná štípenka. Štípenka se dále zpracovává. Protože neobsahuje všechny vrstvy, které má kůže, má menší pevnost v tahu, někdy se trhá a praská. Pro větší odolnost a pevnost se lakuje, nebo na lícové straně upravuje polyuretanovou folií. I když štípenka rozhodně nemá všechny dobré vlastnosti kůže a má nižší životnost, nejsou rozdíly až tak dramatické a štípenka je přitažlivá především pro svoji nízkou cenu.

 

Lepená kůže, bývá nazývána také „regenerovaná kůže“ a je to asi přesnější. To je produkt, co už není kůže, i když tak bývá výrobci označována. Někde jsem četl krásné přirovnání, že rozdíl mezi kůží a lepenou kůží je podobný jako mezi dřevem a dřevotřískou. V dřevotřísce je také dřevo, ale „dřevo“ to není. I výroba je obdobná. Lepená kůže se vyrábí z přebraných odpadů kůže, odřezků z výroby, které se drtí a drť se spojuje pryskyřicí nebo obdobným lepidlem. Jak lepenou kůži poznáte? Nepoznáte! Nedávno jsem měl v ruce vzorky skutečné kůže a vedle toho regenerované kůže od italského výrobce a je to pro naše smysly prakticky totéž. Odborník to pozná především podle technologie zpracování, šití, detailů provedení a většinou se nezmýlí. Lepená kůže se používá hojně na koženou galanterii, najdeme ji na bytových doplňcích a v posledních letech je její kvalita již tak dobrá, že si ji můžete objednat jako variantu čalounění. 

 

Ekokůže je ekologická především tím, že se kvůli našim stále rostoucím nárokům nemusejí vybíjet stáda skotu. Je to materiál, který nemá svým složením s pravou kůží nic společného. Vyrábí se nanášením polyuretanu, na měkčený bavlněný úplet.  Ale jeho vzhled a struktura je věrnou napodobeninou kůže přírodní. Ekokůže má velmi dobré užitné vlastnosti, je odolná proti oděru, má i vysokou pevnost a tažnost. Je oboustranně prodyšná, snadno se udržuje a čistí. Ocení ji alergici. Další výhodou je možnost výběru ze široké barevné škály. Má nižší životnost než kůže. Na druhé straně je cenově zhruba na polovině ceny kůže.

 

Koženka má mnohé společné s PVC. Základem je textilie, nejčastěji tkaná ale také úplet, nebo netkaná, na kterou se nanáší PVC, někdy kombinace PVC/polyuretan, ale vždy převažuje PVC. Koženka má svoji historii a byla tak trochu synonymem pro podřadnost. Proto se nyní občas potkáte s názvy jako „umělá kůže“, „textilní kůže“ apod. Jak je vidět, nejen vývoj a výroba, ale i lidé z marketingu a reklamy pracují na vylepšení jména koženky.  Není tak dlouho, co se objevila umělá kůže/koženka z polyesteru. Vypadá dobře a díky použitému materiálu má opravdu špičkovou odolnost a životnost. Na druhé straně, kdo někdy nosil v horku košili z polyesteru ví, že to není to pravé ořechové. Vypadá to. že rozdíl mezi koženkou a ekokůží se poněkud stírá. To co je stále zásadně odlišuje je prodyšnost ekokůže a neprodyšnost koženky. Koženka opravdu prošla obrovským vývojem a dnes se vyrábí v mnoha variantách speciálně vyvinutých pro konkrétní účely. Je k dispozici v široké škále dezénů, barev i barevných potisků. Nepropouští vodu, je neprodyšná. V kontaktu s tělem je studená a v horku se na ni lepíme. Je třeba řící, že nové povrchové úpravy už jsou pocitově mnohem lepší. Koženka se velmi dobře udržuje z pohledu hygieny. Kdo pečoval o těžce nemocného člověka, ví o čem je řeč. Ovšem viděl jsem také v moc hezké koupelně, stylově laděné do odstínů zelené, doplňky s čalouněním ze zelené koženky a byly tam perfektní.

 

To potvrzuje známou pravdu. Nejsou dobré a špatné materiály, jsou jen materiály nevhodně použité. A to platí i v případě kůže a její imitace. Je potřeba vhodně volit. Při nákupu Vám k dobré volbě často více pomůže informace o materiálu než jen obchodní název.  

 

Snad jsme malinko poodkryli tajemství kůží a jejich klonů.

 

Přejeme pěkný den,

 

Tým Nábytek-ABC.

Nábytek podle místností
Nábytek podle druhu
Informace

TOPlist