Doprava nad 5000,- Zdarma

Z ČEHO SE VLASTNĚ VYRÁBÍ NÁBYTEK

 

Většina materiálu který se spotřebovává na výrobu nábytku je dřevo. Přesto většina nábytku, který se prodává, není ze dřeva. Zní to jako slovní hříčka nebo jako hádanka, ale dobře to vyjadřuje skutečnost. Většina nábytku je skutečně z materiálů, které nemůžeme označit jako dřevo. Navíc se k jejich označení hodně používají zkratky. (Myslím, že tak moc, až by z toho Ivan Mládek mohl mít inspiraci na další písničku ze zkratek.) Co si má představit zákazník, když se ho prodávající snaží skolit větou: „Nábytek je vyrobený z LTD, hrany jsou ABS a záda skříní jsou jednostranně lakované MDF.“ Proč se vlastně jen část nábytku vyrábí skutečně ze dřeva a jak se vyznat v tom, co ze dřeva není.

Důvody, proč se nepoužívá na všechen nábytek masivní dřevo, jsou v podstatě dva. První je ten, že k výrobě nábytku z masivu se dá použít jen malá část ze dřeva, které se vytěží. Dřeva vhodného na nábytek z masivu pro nás všechny prostě není dost. Druhý důvod je v užitných vlastnostech nových materiálů. Ne všude je nábytek z masivu vhodný. V mnoha případech je zapotřebí použít materiály snadněji udržovatelné, s větší tvrdostí povrchu, odolné proti plísním, chemikáliím atd. Tak postupně vznikly nové, většinou vrstvené - laminované, lisované materiály s využitím různých kombinací dřevní hmoty a pojidel, pryskyřic a plastů.

 

Dřevotřísková deska (DTD) je nejběžnější. Zkratka je snadno pochopitelná. Dřevo Třísková Deska. Materiálem pro výrobu jsou třísky ze dřeva jehličnatých a listnatých stromů spojované syntetickou pryskyřicí. Vyrábí se lisováním za tepla. Jsou jakoby třívrstvé. Vrchní vrstvy jsou z daleko jemnějšího materiálu než střed desky. Jsou to mikrotřísky, takže finální povrch je po přebroušení hladký a umožňuje další povrchové úpravy jako je dýhování nebo laminování. Vedle výroby nábytku se využívají také ve stavebnictví, úpravách interiérů a dalších aplikacích. Vhodné jsou do suchého prostředí.

Lamino, často se používá zkratka LTD. Ale LDTD přesněji vystihuje složení. Laminovaná Dřevo Třísková Deska je nejznámější a nejpoužívanější představitel lisovaných a povrchově laminovaných materiálů v současné nábytkářské výrobě. Lamino najdete v mnoha dezénech, snadno se udržuje a je odolné. Je vhodné jen do suchého prostředí. Vybavení kanceláří je v naprosté většině z lamino desek. Neznám materiál, který by se tam hodil lépe. Používá se v nejrůznějších tloušťkách. Nejběžnější a nejsolidnější je 18mm. Najdete také nábytek z desek v tloušťkách 16, ale i 14mm. Je občas i velmi levný. Tady už je na místě trošičku opatrnosti. Všímejte si, jaká je tloušťka folie na povrchu desky (uvidíte to na řezu desky, který není opatřený hranou) a jak dobré jsou hrany. Zvažte pro jaký účel a pro jaké provozní zatížení si takový nábytek pořizujete. Že polička z lamina 14mm neunese vedle sebe narovnané knihy je jasné. Běžný metr knih v poličce vedle sebe má nějakých 25kg. Ale jsou jiná použití, kde se z nejrůznějších důvodů může takový nábytek hodit a kde nepotřebujete, aby přežil generace. Takže proč ne.

 

ABS hrany jsou nejvíc rozšířené a jsou kvalitní. Skutečně profesionálně se k řezným hranám nábytkových dílů lepí tavným lepidlem na speciálních strojích – olepovačkách. Dají se lepit i lepidly na bázi toluenu, jako je například Chemopren. Vyrábějí se v různých tloušťkách už od 0,4mm. Ale zvolte dva, nebo raději tři milimetry jsou tak akorát. Slabší bych raději nebral. Název ABS je zkratkou materiálu ze kterého jsou vyrobeny. Je to pro většinu smrtelníků hrozné slovo – Akrylonitrilbutadienstyren. Plynně to prý vysloví jenom chemik. Jinak má ale ABS spoustu velmi dobrých vlastností. Je to materiál tuhý, houževnatý a odolný vůči mechanickému poškození. Málo nasákavý, zdravotně nezávadný, odolný vůči kyselinám, louhům, uhlovodíkům, olejům a tukům. Tepelná odolnost výrobků z ABS je do 105°C. Téměř ideál.

 

Další velkou skupinou jsou výrobky lisované z rozvlákněné lignocelulozóvé hmoty. Vlastnosti výrobku z vláken jsou jiné než z třísek. Materiál je daleko kompaktnější. Trochu podobná, rozmělněná (rozvlákněná) dřevní hmota je na začátku výroby papíru a tak občas slyšíme, že je to lisovaný papír. Ale není to úplně přesné označení. Z lignocelulózou hmoty se lisují desky buď za sucha, to je hobra, nebo za mokra, to je například Sololit. Při mokrém procesu se pro zvýšení pevnosti, odolnosti vůči vlhkosti, ohni, plísním, hmyzu, nebo pro dosažení jiných vlastností přidávají pojiva i jiné komponenty.

 

MDF desky jsou v nábytkářství nejvíce používaný dřevovláknitý materiál. Zkratka pochází z anglického Medium Density Fibreboard. Tedy dřevovláknitá deska střední hustoty. Vyrábí se z rozvlákněné hmoty s přidáním syntetického lepidla a lisováním za tepla. Jejich objemová hmotnost se pohybuje v širokém rozmezí. Zhruba 320 – 900kg/m3 podle toho k čemu jsou určeny. Protože MDF mají velmi jemnou strukturu, dají se dobře frézovat, vrtat i brousit. Používají se také pro výrobu ukončovacích lišt a profilů. Povrch se lakuje, nebo laminuje.

 

HDF je zkratka od High Density Fibreboard. Tedy dřevovláknité desky vysoké hustoty. Lisují se pod vyšším tlakem. V nábytkářství je najdeme nejčastěji v lakované úpravě jako záda skříní a dna zásuvek. Používají se také při výrobě plovoucích podlah jako základní deska, na kterou se lepí vrchní dřevěná vrstva.

 

Škála podobných materiálů je samozřejmě daleko větší, ale šlo o základní orientaci v těch nejběžnějších. Článek nebyl míněn jako vyčerpávající soupis nahrazující vysokoškolská skripta. Přesto věříme, že Vám bude užitečný při výběru Vašeho nového nábytku.

Takže někdy zas na jiné téma.

 

Přejeme pěkný den,

Tým Nábytek-ABC.Cool

Nábytek podle místností
Nábytek podle druhu
Informace

TOPlist